Blockchain – co to je a jak funguje tato technologie

Ovládnou kryptoměny naši budoucnost? Přestaneme do pár let zcela používat hotovost a vše se převede do digitálního světa? To jsou otázky, které si pokládá každý, kdo se v dnešní době rozhodne investovat do své budoucnosti. Kdo z vás se dnes pohybuje v moderním světě kryptoměn, určitě už slyšel o tzv. blockchainu. Co se ale pod tímto pojmem skrývá a jak tato technologie vlastně funguje?

Blockchain – neproniknutelná účetní kniha

Blockchain je speciální typ databáze, které se také říká decentralizovaná digitální účetní kniha. Tu pak spravuje hned několik počítačů, které jsou rozmístěné po celém světě. Tato digitální účetní kniha je známá zejména tím, že je velice odolná vůči falšování a manipulaci. Blockchainová data jsou totiž speciálně uspořádaná do bloků, které jsou zabezpečeny kryptografií.

Klíčové pojmy, které musíte znát!

Abyste správně pochopili, jak blockchain funguje, je potřeba se seznámit s hlavními pojmy. Základním stavebním kamenem jsou tzv. bloky.

  • Bloky jsou vlastně digitální záznamy, které obsahují data, zejména transakce. Každý blok však těchto transakcí obsahuje pouze omezené množství. Blok pak obsahuje i odkaz na předchozí blok. Tyto bloky jsou pak spojeny do tzv. řetězce neboli blockchainu.
  • Řetězce jsou tedy vlastně spojené bloky pomocí kryptografického odkazu, čímž dochází k vytvoření chronologického záznamu transakcí. Díky zmíněnému šifrování jsou data maximálně ochráněna.
  • Veškeré transakce jsou pak právě zabezpečeny různými kryptografickými metodami. Každý účastník sítě má pak soukromý klíč, který slouží k ověření a šifrování jednotlivých transakcí. Hlavní kryptografickou metodou, kterou blockchain používá, je i tzv. hashování.
  • Klíčovou složkou je pak tzv. decentralizace, která spočívá v tom, že je blockchain distribuovaný na mnoha místech a počítačích po celém světě. To je velice důležité proto, aby se zabránilo centrálnímu útoku či selhání. Rozhodovací pravomoci sítě jsou pak také rozděleny mezi jednotlivé uživatele, takže celou síť nemůže řídit vláda nebo jedna korporace. Všichni uživatelé sítě si totiž vzájemně kontrolují a schvalují jednotlivé transakce.

Co potřebujete vědět?

Digitální účetní kniha bezpečně zaznamenává transakce mezi dvěma stranami. Když se uživatel rozhodne uskutečnit nějakou transakci, transakce se odešle do sítě, kde je velice pečlivě ověřena. Po ověření transakce dojde k jejímu přidání do tzv. bloku, které se řetězí pomocí kryptografických metod do řetězce bloků neboli blockchainu.

Začínáte s blockchainem?

Použití blockchainu je relativně jednoduché, podívejte se na následující krokový návod, který pro vás může být možným vhodným začátkem. Jelikož se jedná o moderní technologii, doporučujeme sledovat aktuální vývoj.

  • Vyberte si vhodnou blockchainovou platformu
  • Vytvořte si digitální peněženku
  • Získejte kryptoměny
  • Převeďte kryptoměny do své digitální peněženky
  • Zabezpečte svou peněženku
  • Investujte pomocí blockchainu

Blockchain mění podnikání

Blockchain je dnes samozřejmě nejčastěji spojován právě s kryptoměnami. Využít jej pouze v tomto odvětví by však byla velká škoda. Blockchain má totiž v dnešním světě řadu využití, a to nejen ve světě kryptoměn jako je například Bitcoin či Ethereum, ale používá se například i v logistice, pojistném plnění, ve zdravotnictví či v hlasovacích systémech. Zkrátka všude, kde decentralizovanost a odolnost vůči falšování hraje velmi důležitou roli. Blockchain technologie sice není novinkou na trhu, ale skýtá velký potenciál i pro další odvětví, jako je například distribuce hudby, her, zábavy, mediálních služeb, sběratelství či investování do nemovitostí a umění. A to je teprve začátek…

Blockchain je velice komplexní technologie, proto pokud se rozhodnete ji plně využívat, dobře si nastudujte všechny podrobnosti. Tato technologie, stejně tak jako kryptoměny, se navíc stále vyvíjí, takže nezapomeňte vždy sledovat aktuální trendy. Jedná se však o skvělou možnost, jak si  trochu přivydělat.

Napsat komentář