Naučte se ušetřit peníze

Ptáte se stále dokola, jak se naučit šetřit? Po finanční stránce se jednak můžete pokusit vydělat více peněz, ale můžete také lépe hospodařit a tím šetřit peníze, které už máte. Abyste se naučili chytře šetřit, osvojte si pár pravidel.

Výhodné nabídky

Naučte se vyhledávat výhodné nabídky. Při nákupech si prohlédněte akce, slevy a zlevněné zboží. Jen nenakupujte zbytečnosti. To samé dělejte na internetu. Zkuste využívat věrnostní programy, permanentky, slevové kupóny, nákupy výhodných balení a dopravy zdarma. Hledejte nejvýhodnější ceny. Kupujte kvalitní produkty, které vydrží.

Automatické nástroje, účty a aplikace

Najděte si aplikaci nebo bankovní účet, který vám pomůže začít opravu spořit. Bývají navrženy tak, že vám každý měsíc automaticky převedou určitou částku třeba na samostatný spořicí účet. Některé služby vám pokaždé vrátí peníze z každého online nákupu zpět. To funguje v mnoha e-shopech.

Slevy na zábavu

Využijte volné vstupy do muzeí, parků, galerií a výstav. Vždy si prověřte, zda nemáte nárok na určitou slevu, třeba rodinnou nebo studentskou. Existují slevy pro děti, studenty, seniory a zdravotně znevýhodněné. Pak ušetříte na vstupenkách do kin, zábavních parků, na koncerty či divadelní představení. Využijte prvních vstupů zdarma a dalších výhod.

Finanční povinnosti pod kontrolou

Naučte se zvládat své finanční závazky a ušetříte peníze. Vyhnete se placení úroků na dluh na kreditní kartě, extra bankovním poplatkům navíc či penále. Pak se naučte rozumně investovat a vybudujte si zálohu či rezervu na horší časy. Klidně běžte někam na kurz a naučte se porozumět právním a finančním dokumentům, ať nikdy nenaletíte. Využijte peněžního bonusu, který nabízí banky a jiné společnosti třeba na založení účtu.

Naučte se investovat

Naučte se spravovat finance, rozumět investování a principům jeho fungování. Osvojte si důchodové pojištění a celkové investiční strategie. Jakmile začnete investovat, budete rozumět trhu, schopní ušetřit peníze nákupem akcií a vyhledat nízké obchodní poplatky. Poraďte se s finančním poradcem, naplánujte dlouhodobé spořící a investiční strategie, myslete na důchod, úrazy i nemoci. Osvojte si pravidla výhodných půjček a hypoték.

Porovnávejte nabídky

Porovnejte si 3 nabídky poskytovatelů internetu, telefonu, kabelové televize, elektřiny, plynu, auta, pojištění, bankovního účtu, hypotéky a mnoha dalších věcí. Obchodním zástupcům sdělte, že máte i nabídky od jiných dodavatelů. Vyberte si nejlepší cenu.

Stanovte si cíl v šetření

Stanovte si cíl, za kterým můžeme jít a kterého chcete dosáhnout. Ať už je to koupě nového, auta, domu nebo bytu, dovolená v zahraničí, pračky, televize nebo lístek na koncert oblíbené kapely. Stanovený plán vám pomůže šetřit peníze a zabrání je utrácet někde jinde. Vždy si uvědomíte, že byste se tím vzdálili od svého jasně stanoveného a vytouženého cíle.

Inspirujte se ostatními

Pokud chcete načerpat inspiraci, vyhledejte si autobiografie úspěšných lidí, kteří se z chudoby dostali nahoru a získali bohatství. Přečtěte si, jak to udělali a inspirujte se. Z jejich zkušeností načerpejte užitečné rady. Získáte motivaci. Když to zvládli oni, proč ne i vy. Pokud si za hodinu dokážete vydělat více, než zaplatíte paní za hodinu žehlení, ušetřete ono obětování svého času a soustřeďte se na to, kolik peněz můžete za tu dobu vydělat.

Paretův princip neboli pravidlo 80/20

Zkuste Paretův princip. 80 % vašich výsledků je důsledkem 20 % snahy. Ve vašem životě se objevuje opakovaně. Na účtenkách z obchodů s potravinami přibližně 80 % celkové ceny pochází jen z 20 % koupených položek. Také 80 % rozpočtu utrácíte za ty samé věci. Jen 20 % toho, co utratíte, padne na jednorázové nákupy, jako je káva z automatu. Soustřeďte se na těch 80 % a najděte mezi nimi ceny za služby, které lze zrušit nebo dostat levněji.

Sdílejte členství, předplatné, produkty, nástroje i věci

Online kurz nebo nástroj, který vás zaujal, který musíte zaplatit, sdílejte napůl s kamarádem. Třeba program, který vám pomůže budovat podnik či kariéru a ušetřit peníze. Sdílejte své přihlašovací údaje a dostanete přístup ke stejným materiálům za poloviční cenu. Podělte se o členství v posilovně, průkazku do knihovny, sdílejte vysavač nebo auto.

Napsat komentář