Peer-to-peer půjčky

V poslední době se na internetu mluví hodně o půjčkách mezi lidmi a občany, kdy se vlastně vynechá prostředník, kterým je často banka a půjčka tak vychází výhodněji.

V tomto článku bychom se chtěli podívat na peer to peer půjčky, což je odborný termín pro tyto úvěry, podívat pod pokličkou a zjistit, jaké jsou možnosti, zda se peer to peer půjčky vyplatí a jak je to s bezpečností a rizikem podvodu.

Půjčování peněz fungovalo mezi lidmi už odjakživa a někteří z nich zjistili, že je to výhodný business a díky úroku tak můžou zhodnotit svoje investice.

V dnešní době už takhle nefungují lidé, ale celé korporáty a banky, které využijí peněz od lidí nebo od státu a tyto peníze za úrok půjčují dalším lidem.

Mají ovšem svoje podmínky a kvůli tomu, že jde o velké společnosti musí vydělávat víc (mají tedy vyšší úrok), aby mohla celá firma ziskově fungovat.

Představme si ovšem to, že banku se všemi úředníky a drahými budovami vynecháme a budeme si půjčovat mezi sebou.

Váš známý který podniká vezme svých 200 000 a na nějakou dobu vám je půjčí. Protože nepotřebuje vysoký úrok, můžete se dohodnout na nějakém přeplatku, který bude výhodný pro vás oba. A přesně takhle nějak peer to peer půjčky fungují.

Je ovšem potřeba, aby se lidé – investor a žadatel o půjčku – našli. Právě k tomu fungují různé služby a portály, které peer to peer půjčky zprostředkují.

Mezi první takové služby v Česku patřila služba Bankerat, která ovšem přišla možná příliš brzy, když ještě trh nebyl na takové služby připraven.

O pár let později se v Česku objevila firma Benefi a před několika měsíci byl spuštěn portál Zonky.cz, o kterém možná mnoho z vás už něco slyšelo.

Jak P2P půjčky mezi lidmi fungují?

zonky-pujcka-recenze-370x287Ať už jde o Benefi půjčky nebo službu Zonky.cz, půjčování je jednoduché. Na serveru si vytvoříte váš profil, zadáte údaje o bonitě a poté si podáte žádost o půjčku.

Ta se objeví ve výpisu a investoři do vás tak mohou zainvestovat a půjčit vám peníze. Podle toho, jakou máte bonitu – jak solventní jste, se určí výše úroku.

Pokud patříte mezi klienty, u kterých žádná rizika nehrozí, máte samozřejmě šanci získat ten nejvýhodnější úrok, který je určitě lepší než v bance.

Půjčky jsou tedy rozhodně výhodné. Šance to ovšem může být i pro problémové klienty. Ti sice zaplatí na úrocích více, ovšem je zde šance, že půjčku dostanou, což u nebankovních společností často nevyjde.

2 komentáře u „Peer-to-peer půjčky“

  1. Tak předně je třeba napsat, že báchorky typu „lidé pomáhají lidem“ a pod. jsou jen líbivé řeči. Jedná se zde jen a hlavně o celkem slušné zhodnocení peněz s přijatelným rizikem pro investory (při plošném rozložení investic). Ti co si půjčují, neriskují naprosto nic (pokud budou splácet…) Vše funguje jak má, Zonky roste a pracuje na vylepšeních. Co bych snad jen Zonkymu trochu vytknul je přílišná žoviálnost a fejsbůkovost. Jde tu hlavně o ty peníze a proto bych ocenil i trochu konzervativismu a nikoliv např. prezentování úspěšnosti nějaké designérky, která za půjčené peníze načmárala vibrátor a ejhle ! – vyhrála. To sem prostě nepatří. Nicméně, možná se pletu a vyjímka jsem jen já. Každopádně závěrem : Zonky doporučuji !!

    Odpovědět
  2. Souhlasím s mojejmeno, já na Zonky jedu jako investor i jako dlužník a ty příběhy fakt vůbec nikdo nečte. Je takový převis poptávky že než bych si to přečetl, tak je to zainvestované
    Standa (www.dovolenavzime.cz)

    Odpovědět

Napsat komentář