Investiční stříbro: Vyplatí se investice do stříbra? 2021

Až do konce 20. století bylo stříbro používáno jako platební prostředek. Stříbro je poslední dobou zase na vzestupu a je stejně jako zlato velmi vzácné.

Přestože je stříbro o něco tvrdší než zlato, kov je lehce zpracovatelný. Vyznačuje se výbornou elektrickou vodivostí a nejnižším přechodovým odporem ze všech kovů. V suchém a čistém prostředí jsou navíc vlastnosti stříbra celkem stálé. Oxidace a síra obsažená v atmosféře mohou zapříčinit změnu jeho barvy, dá se však vyčistit.

Využití stříbra

Stříbro se využívá na výrobu šperků a v mnoha průmyslových odvětvích. Je ve většině elektronických zařízení, svůj význam má i v lékařství, hlavně ve stomatologii. Používá se i při výrobě solárních panelů.

Současná produkce stříbra

Celosvětová produkce stříbra činila podobně jako v předchozích letech v roce 2019 kolem 27 000 tun. Více než 53 % veškeré produkce pochází z Latinské Ameriky. Významným producentem stříbra je i Peru a Mexiko.

Cena stříbra

Cena stříbra je vyjádřena v trojských jednotkách za unci a 1 trojská unce se rovná 31,1034768 gramů. Trh se stříbrem je o dost menší než trh se zlatem a kurz stříbra může mnohem vice kolísat. Stříbro se stejně jako všechny komodity počítá v USD. Základním měřítkem je cena trojské unce stříbra v USD. Cena trojské unce stříbra v EUR, tedy mimo jiné závisí i na aktuálním kurzu EUR/USD. Cenu stříbra ovlivňuje i poptávka, zejména z průmyslového odvětví. V posledních letech poptávka po stříbru rostla zejména díky solárním panelům.

Investice do stříbra v dobách nejistoty

Stejně jako zlato je stříbro v nejistých dobách považováno za bezpečné pro investory. Cenný kov nabízí investorům ochranu před inflací, měnovými riziky a poklesy akciových trhů. Má i nízkou korelaci s akciemi. S ostatními komoditami slouží jako zajímavá diverzifikace investičního portfolia. Investovat do stříbra se doporučuje v době, kdy dolar získává na hodnotě.

Vývoj ceny stříbra pro rok 2021

Mnoho investičních fondů a bank má na stříbru značně krátké pozice a trh se stříbrem není příliš likvidní. Prudce narůstající poptávka by možná nemusela být dostatečně rychle pokryta nabídkou. Trh se stříbrem je také mnohem menší než trh se zlatem, což ho činí volatilnějším. Ve výsledku pak může být potenciální návratnost větší, ale jsou s tím samozřejmě spojená i větší rizika.

Drahé kovy jsou v kurzu

Poslední vývoj ukazuje, že by vzestupný trend mohl být u konce a poměr zlata ke stříbru mírný zažívá pokles. To by tedy mohlo znamenat příznivé časy pro vývoj ceny stříbra. Stříbro poslední dobou zažívá růst a zdá se, že bude v tomto trendu pokračovat. Stříbru také nahrává neklidná doba. Svět se zřejmě stále potýká s pandemií koronaviru. Život v mnoha zemích je nadále výrazně omezen, což se projevuje na ekonomických výsledcích. Centrální banky se snaží dopady krize zmírňovat a roste riziko inflace. Investoři se proto upínají ke drahým kovům.

Plánování investic

Poslední rok byl nejen na finančních trzích dost divoký a nejistota dál přetrvává. Pandemie covidu uvrhla svět do nejistoty. Při plánování investičních rozhodnutí je třeba volit rozvážný přístup a zohlednit veškerá možná rizika. Stejně jako u zlata a jiných drahých kovů, i akcie společností, které produkují, či zpracovávají stříbro, jsou dnes pro investory zajímavou investiční příležitostí. Akcie jsou však zpravidla velmi volatilní, dokonce více než stříbro samotné. Investice do akcií těžařů stříbra se doporučuje zkušeným investorům, kteří dobře zvládají riziko. I sebemenší změna ceny stříbra totiž může mít až fatální dopad na hodnotu akcií.

Kde koupit investiční stříbro

Vhodnou alternativou je zakoupit investiční stříbrné slitky a stříbrné investiční mince, variantou je i investiční stříbrná cihla. Kromě samotné ceny drahého kovu představují i sběratelský umělecký kousek, což u dlouhodobé investice zvyšuje jejich hodnotu. Výhodou investičního zlata je, že zlato je osvobozeno od DPH. Stříbra se tato výjimka netýká. Je však plnohodnotnou součástí diverzifikovaného portfolia.

Napsat komentář