Dotace na zaměstnance


V dnešní době je přijetí nového zaměstnance pro každou firmu, především tedy pro malé firmy velkým rozhodnutím a také i rizikem.

Stát ale i Evropská unie se snaží firmy alespoň trochu motivovat. Takové motivace mohou mít různé formy. Jednou z nich je dotace na zaměstnance, tedy dotace na nové pracovní místo. Jaké příspěvky tedy mohou zaměstnavatelé využít?

V první řadě to mohou být stáže ve firmách. Firmy nabízí zaškolení stážisty po dobu 2 – 4 měsíců. Věk stážisty není omezen.

Pokud tedy zaučíte nového kolegu, můžete získat dotaci až 150 000 Kč za 1 stážistu po 2 měsíce mentorování. Takové stáže jsou určeny především pro zájemce o zaměstnání, kteří jsou zaregistrovaní na úřadu práce.

Dotace na zaměstnance Dotace můžete získat díky projektu Stáže pro mladé. Tento projekt funguje na stejném principu jako Stáže ve firmách. Příspěvek je složen z nákladů na provoz kanceláře a z ušlé mzdy daného mentora.

Příspěvky od úřadu práce

Sám stážista je platově ohodnocen a to 60 Kč/hod. Tyto stáže jsou ale určeny jen pro cílovou skupinu – studenty posledních ročníků středních a vysokých škol. Důvodem je fakt, že absolventi jsou na trhu práce znevýhodněni a bez praxe, která je v dnešní době potřebná si zaměstnání v oboru hledají velmi obtížně.

Dalším možným příspěvkem, který můžete využít je Odborná praxe pro mladé do 30 let. Tento program zprostředkovává Úřad práce ČR. Tyto odborné práce kombinují princip stáží a příspěvku na mzdy od ÚP.


Příspěvek můžete získat i na vytvoření účelného pracovního místa od ÚP. V takovém případě může firma získat až 10 000 Kč na 1 pracovní místo až po dobu jednoho roku.

Další finanční pomocí je příspěvek na mzdu zaměstnanců v rámci projektu sociálního podnikání nebo příspěvek na podnikání od ÚP. V případě, že si zažádáte o příspěvek na podnikání od úřadu práce, můžete získat průměrně 80 000 Kč.

1 komentář u „Dotace na zaměstnance“

  1. Dobrý den,
    může zaměstnavatel žádat o příspěvek na zaměstnance vedeného na úřadě práce, který zároveň pobírá částečný invalidní důchod a má uzavřenou se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce?

    Děkuji za informacï.
    Landová Alena

    Odpovědět

Napsat komentář