Kdy je nejvyšší čas přemýšlet o penzijním spoření? Včera už bylo možná pozdě… O penzijním spoření byste totiž měli začít přemýšlet co nejdříve, jelikož čím dříve začnete spořit na důchod, tím více času bude mít váš penzijní fond na zhodnocení. Ideální je začít si spořit ve chvíli, kdy vstoupíte na trh práce.
Penzijní připojištění vs. doplňkové penzijní připojištění
Jaký je mezitím vlastně rozdíl? Pokud jste se rozhodli začít si spořit na důchod, tak jste si v minulých letech mohli uzavřít tzv. penzijní připojištění, vlastně první z nástrojů důchodového pojištění. Toto připojištění bylo možné si sjednat až do roku 2012. Peníze se vkládaly do jednoho a velice často spolehlivého konzervativního fondu. Výnosy z tohoto připojištění však nedosahovaly více jak 2 %. Na druhou stranu bylo zákonem stanoveno, že jste o své peníze nepřišli a výnos nesměl být záporný. Část naspořených peněz se také po 15ti letech mohla vybrat. Toto penzijní připojištění je však dnes již pouhou minulostí, využít však nově můžete právě tzv. doplňkového penzijního připojištění. Jedná se o současnou formu spoření na důchod s podporou státu. U podpisu smlouvy si můžete vybrat z několika strategií:
- Konzervativní
- Dynamické
- Vyvážené
Poslední dvě zmíněné strategie přinášejí mírné riziko, na druhou stranu slibují vyšší výnosy.
Výhody penzijního připojištění
Při uzavření doplňkového penzijního připojištění je velkou výhodou již to, že jste se rozhodli investovat sami do sebe a myslíte na svou budoucnost. Mezi další výhody patří:
- Daňové výhody
- Státní příspěvky až ve výši 230 Kč měsíčně
- Dlouhodobé zhodnocení peněz
- Možné příspěvky od zaměstnavatele
- Investiční možnosti
- Ochrana před inflací
- Zajištění finanční nezávislosti
Nevýhody penzijního připojištění
Hned na samém začátku se můžete rozhodnout pro kterou strategii doplňkového penzijního připojištění se rozhodnete. Pokud se bojíte o své finance, zvolte tu nejjednodušší konzervativní strategii, v rámci které své peníze také zhodnotíte. Obvykle se ale udává zisk pouze kolem 2–3 % ročně. Výše popsané strategie, vyvážená a dynamická, přinášejí větší výnosy, ale zároveň i riziko neúspěšných investic.
ČSOB
U ČSOB si můžete zvolit z pěti strategií, které se liší mírou rizik a očekávaného přínosu. Při uzavírání smlouvy vyplníte rychlý penzijní dotazník, z jehož odpovědí vám odborníci doporučí, která strategie je pro vás ta nejlepší. ČSOB pak aktivně investuje vaše úspory podle zvolené strategie. Vaše portfolio bude obsahovat například státní dluhopisy či akcie významných evropských a amerických firem.
Česká spořitelna
U České spořitelny je založení penzijního připojištění zcela zdarma a o svých financích budete mít neustálý přehled díky internetovému bankovnictví. Vybrat si můžete z různých strategií a částku, kterou si budete spořit, můžete měnit podle své momentální finanční situace. Využít můžete také jejich „spoření na zkoušku“, kdy po dvou letech můžete naspořené peníze vybrat, včetně příspěvků od zaměstnavatele, ale bez státních příspěvků.
Komerční banka
Penzijní připojištění u Komerční banky můžete sjednat online, telefonicky či na pobočce. Pokud se rozhodnete pro první možnost, získáte od KB odměnu 1000 Kč. Opět se jedná o kombinaci výhodných dlouhodobých investic a státní podpory. U KM neplatíte žádné vstupní poplatky a své penzijní připojištění k nim dokonce můžete převést i z jiných společností.
Každá z výše uvedených společností má na svých webových stránkách online kalkulačku, v rámci které si sami pohodlně můžete vypočítat, jaká strategie bude pro vás ta nejvýhodnější. Kromě výše zmíněného doplňkového penzijního připojištění nezapomínejte i na další možnosti spoření či pravidelně investujte, i kdyby měly být vaše investice pouze v menších finančních částkách.