Spořicí státní dluhopisy 2013

Patříte mezi ty, kteří neřeší problémy s nedostatkem financí, ale právě naopak, zajímáte se o možnosti investování a spoření?

Možností, kam investovat svoje peníze, abyste je mohli nějak zhodnotit je vícero, na podzím 2013 se však objevila jedna krátkodobá možnost a to jsou státní dluhopisy.

Spořící státní dluhopisy byli v minulosti považovány za relativně výhodnou investici. Poměr rizikovosti ke zhodnocení byl vždy zajímavý a proto není divu, že i na podzim roku 2013 je o nové státní dluhopisy takový zájem.

Jak jste se mohli dočíst na zpravodajských webech, letos si dluhopisy objednali Češi dokonce až ve výši 21 miliard.

Prodej státních dluhopisů

Možná, že někteří z vás ani netuší, že k prodeji spořících dluhopisů došlo. Je to opravdu novinka, prodej začal teprve před týdnem 4.11. 2013 a informace se objevují teprve postupně.

Možná že i právě vaše banka patří mezi ty, kteří státní spořící dluhopisy prodávají, naleznete je například v nabídce České spořitelny.

Vyplatí se? Jaký je úrok?

To, zda se koupě státních spořících dluhopisů vyplatí záleží na několika faktorech. Jednak jde o to, jaký typ dluhopisu si zvolíte a také Spořicí státní dluhopisyje potřeba sledovat výši inflace.

Pokud je míra inflace vyšší, než zhodnocení dluhopisu za rok, pak je to vlastně investice nevýhodná.

Často může být výhodnější investovat peníze do termínovaného vkladu některé záložny, jakou je třeba Creditas.

Zde jsou totiž úroky o něco vyšší. Úrok pro státní dluhopisy z roku 2013 má být okolo 2,3-2,98 % ročně.