Proč se českým firmám vyplatí registrace ochranné známky?

Jako začínající podnikatelé jste se už možná setkali s tím, že je v České republice možné si nechat provést registraci obchodní značky, ochránit firemní logo, produkt či třeba slogan.

Takzvaná ochranná známka, kterou povoluje Úřad průmyslového vlastnictví, slouží jako ochrana před konkurencí, která by mohla na trh dodávat napodobeniny, kopírovat vaše logo apod.

Zamezíte konkurenci v možnosti kopírovat

registrace ochranné známkyPrvní důvod už jsme nastínili. Pro lepší představu si vezměte příklad:

Jdete na trh s produktem, který má jasně vyprofilované logo. Produkt se na trhu uchytí a spotřebitelé o něj projevují velký zájem.

Máte z něj dobré zisky. Jenže pak přijde jiná firma, která váš produkt detailně zkopíruje, využije i takřka totožné či úplně stejné logo. A rázem přijdete o značnou část spotřebitelů a tím pádem i zisků.

Právě ochranná známka tomuto zabrání. Ochrání jak vás, tak vlastně i spotřebitele, kteří si váš produkt nezamění s výrobkem jiné firmy, která na vás chce pouze parazitovat.

Získáte možnost se efektivně bránit

Jedním z dalších důvodů, proč si registrovat ochrannou známku, je možnost se snáze a rychleji bránit. Pokud už přeci jen ke kopírování ze strany konkurence dojde, díky uplatnění ochranné známky musí tato firma urychleně své produkty stáhnout, přestat využívat daného loga.

Ochranná známka je za pakatel

Vzhledem k tomu, že díky ochranné známce můžete velmi dobře chránit své produkty, služby, loga či originální a charakteristické firemní slogany, je cena několika tisíc za její registraci téměř směšně nízká.

Dá se zařídit online

Pro vyřízení ochranné známky ani sami nemusíte chodit na Úřad průmyslového vlastnictví. Stačí využít službu Patentoid.cz, které dodáte patřičné podklady a ona vše vyřídí za vás.

Pokud máte vlastní firmu, nebo přemýšlíte o tom, že se vrhnete do podnikání, určitě zvažte, zda nevyužijete možnosti registrace ochranné známky. Mnoho firmám již tento nástroj hodně pomohl.

Napsat komentář