Pokud máte rodinný dům v osobním vlastnictví, je to rozhodně velké plus. Odpadá povinnost platit nájem (pokud nepočítáme klasickou domovní daň) a budete mít vždy dostatek místa. Je nicméně potřeba řešit několik kardinálních otázek, jednou z nich je bezesporu zateplení domu.
Nízkoenergetické bydlení a levnější vytápění
Řešením je postavit si moderní nízkoenergetický domek, který sníží náklady na vytápění až o tři čtvrtiny oproti běžnému cihlovému RD.
V případě, že nežijete v novostavbě a naopak zuříte nad složenkou za elektřinu, nemusíte zoufat.
Vysoké náklady lze snížit nejen výměnou oken či modernizací topného systému, ale i klasickým zateplením domu, jehož boom nastal teprve před několika málo lety. Relativně vyšší pořizovací cena (včetně výplaty pro řemeslníky, pokud nehodláte něco podobného dělat svépomocí) se vrátí už za několik let a poté už budete vlastně jen šetřit.
Úspory na bydlení mohou činit řádově i několik tisíc korun ročně. Zhruba každý sedmý majitel nemovitosti ale bohužel nemá ponětí o přesné částce, kterou za vytápění domu ročně vydá.
Přitom jde o poměrně důležitou položku v rodinném rozpočtu, polovina majitelů klasických rodinných domů a domků zaplatí ročně třeba i třicet tisíc korun.
I majitelé menších bytových jednotek v panelových domech zaplatí ročně nejméně deset tisíc – v takovém případě se zateplení samozřejmě v dlouhodobém horizontu také vyplatí.
Ověřené způsoby, jak ušetřit
Ideální bude počkat s podobnými úpravami na jarní měsíce a zatím jen utěsnit stará okna a vyměnit starý práh dveří, kterým uniká zbytečně teplo. Částečně v tomto směru pomohou i žaluzie, které zabrání přístupu ledového vzduchu zvenčí.
Pokud nemáte na zateplení svého obydlí aktuálně dostatek financí, zkuste se informovat na projekt Zelená úsporám na MŽP (ministerstvu životního prostředí). Můžete dostat velice zajímavou dotaci pro rodinné domy přímo z fondu Evropské unie.