Google pay: Jak funguje, jak jej nastavit a jak s ním platit

Obrovské množství lidí už u nás platí pomocí mobilního telefonu. Slouží jim k tomu velmi jednoduché aplikace Google Pay a Apple Pay s podporou ze strany banky. Jak tyto aplikace vlastně fungují, jaký je v nich rozdíl a jak je co nejsnadněji používat? Podívejme se na to.

Google Pay

V České republice je Google Pay v současné době v provozu už od roku 2019. Google Pay je služba určená pro bezkontaktní placení mobilním telefonem. Díky tomu vlastně nepotřebujete peněženku a doma můžete nechat i platební kartu. Jen si dejte pozor na to, že někde se i dnes přijímá pouze hotovost a na některých terminálech nezaplatíte ani bez karty. Jde však dnes již spíše o výjimky. S Google Pay zaplatíte tedy všude, kde přijímají bezkontaktní platby. Platit s ním dnes již můžete také v e-shopech nebo v aplikacích.

Jak funguje Google Pay

V první řadě se ujistěte, zda váš mobilní telefon službu podporuje. Potřebujete k tomu 2 věci. Operační systém minimálně Android 5.0 a technologii NFC, která umožňuje právě samotné placení. Může se totiž také stát, že sice budete mít novější operační systém, ale bez technologie NFC Google Pay využít prostě nemůžete.

Google Pay

Instalace aplikace

Jestliže splňujete obě podmínky, můžete si aplikaci Google Pay bezplatně stáhnout z Google Play. Po instalaci vás tato aplikace sama vyzve, abyste k ní přidali platební metodu. Do Google Pay si můžete nahrát platební kartu, ale i aplikace typu Curve, Revolut nebo třeba Twisto. Určitě v tuto chvíli také nezapomeňte na přidání zámku obrazovky, který tato služba vyžaduje.

Povolte bezkontaktní platby

Následně už jen stačí povolit bezkontaktní platby a od této chvíle už můžete svůj mobilní telefon využít místo platební karty. Při placení stačí mobil pouze odemknout a přiložit. Nemusíte být v tu chvíli ani připojeni k internetu, protože tato služba funguje i offline. Platby jsou navíc opravdu velmi bezpečné, jelikož k nim aplikace Google Pay využívá speciální šifrování vždy pro každou novou transakci.

Google Pay

Platby nejen telefonem

Kromě mobilního telefonu díky této aplikaci zaplatíte s Google Pay také tabletem a některými chytrými hodinkami. Tato služba je však zatím v naprostém začátku a umožňuje ji jen několik málo modelů, proto si tuto skutečnost vždy aktuálně ověřte. Určitě těchto modelů bude do budoucna přibývat a na některé starší modely jejich výrobci slibují i různé aktualizace.

Věrnostní karty

Rozhraní Google Pay API pro karty umožňuje uživatelům aplikace Google Pay ukládat věrnostní karty na libovolné mobilní zařízení Android s přístupem do cloudu. Proto Google Pay věrnostní karty podporuje. U pokladny ukážete čárový kód v zařízení.

Prověřte si banku

Poslední věc, kterou si musíte ověřit, je prověřit skutečnost, zda probíhá shoda i na straně banky. I když už drtivá většina bank Google Pay v České republice podporuje, najdou se i takové, u kterých to možné není. Situace se však mění každým okamžikem.

Prověřte si bankovní kartu

U aplikace Google Pay může také nastat problém s vydavatelem platební karty. Některé podporují jen značku Visa, jiné zase dávají přednost platební kartě od společnosti MasterCard. V případě jakýchkoliv potíží se zprovozněním aplikace se obraťte na svou banku, kde vám poradí, jak je možné situaci nejlépe vyřešit.

Google Pay

Banka nebo služba Google Pay Apple Pay
Air Bank Ano Ano
Banka CREDITAS Ano Ano
ČSOB Ano Ano
Česká spořitelna Ano Ano
Curve Ano Ano
Edenred Ano Ano
Equa Bank Ano Ano
ESSOX Ano Ne
Expobank Ano Ne
Fio banka Ano Ano
Hello bank Ano Ano
Home Credit Ano Ano
J&T Ano Ano
Komerční banka Ano Ano
Monese Ne Ano
MONETA Ano Ano
mBank Ano Ano
Raiffeisenbank Ano Ano
Revolut Ano Ano
Sberbank Ne Ne
Twisto Ano Ano
UniCredit Bank Ano Ano
Wise Ano Ano

 

Jak odebrat kartu z Google Pay

Otevřete službu Google Pay, najděte obrázek požadované karty a klikněte na ni. V okně s informacemi vyberte možnost Odstranit kartu a potvrďte odstranění. Někdy je třeba přejít do Centra plateb Google, v levém menu otevřít Platební metody, vybrat kartu a kliknout na tlačítko Smazat.

Google Pay

Apple Pay

U zařízení od společnosti Apple, můžete využít aplikaci Apple Pay. V České republice tato služby běží také už více než 2 roky a využívají ji tisíce spokojených uživatelů. Tato služba funguje na stejném principu, jako funguje Google Pay. Svůj iPhone tedy můžete velmi snadno využívat stejně jako platební kartu nebo při placení přes internet.

Jak funguje Apple Pay

Pro aktivaci služby Apple Pay budete potřebovat minimálně model iPhone 6 nebo novější, včetně iPhonu SE a k tomu navíc aplikaci Wallet. Po kliknutí na symbol + pak snadno přidáte svou platební kartu. Vše pak stačí jen důkladně zkontrolovat, odsouhlasit podmínky a zadat aktivační kód, který vám přijde přes klasickou SMS.

Platby nejen telefonem

Na rozdíl od služby Google Pay podporují chytré hodinky od Apple jejich prostřednictvím bezkontaktní placení. Stačí si na mobilním telefonu otevřít aplikaci Watch a postupovat naprosto stejně jako u instalace aplikace Wallet.

Ověření přes Touch ID a Face ID

Při placení přes službu Apple Pay se platba ověří přes Touch ID neboli otisk prstu nebo Face ID neboli ověření obličeje. Tak jako u služby Google Pay podporuje tuto variantu od společnosti Apple již většina bank, jak je uvedeno v tabulce výše. Stejně tak je třeba prověřit si, zda banka podporuje platební kartu MasterCard nebo Visa.

Napsat komentář