Fondee.cz [recenze]: Je toto investování podvod, nebo ne?

Peníze se nezhodnocují v bankách, ale v investicích. To hlásá investiční platforma Fondee, kterou roku 2017 jako startup založili a po testování spustili manželé Hlavsovi.

Investiční platforma Fondee

Investiční platforma Fondee není jen zprostředkovatel. Nabízí službu přímých investic do akcií, dluhopisů a dalších finančních instrumentů. Manželé vystudovali ekonomii v Londýně, v roce 2017 založili firmu Fondee s.r.o., pak museli získat licenci od ČNB, 2 roky vyvíjeli platformu a pak ji mohli spustit. Eva má letitou praxi v Morgan Stanley jako analytička investičních rizik a na Ministerstvu financí. Honza zase z londýnské City Bank, kde spravoval miliardová portfolia a sám investuje.

Jak funguje investování přes Fondee

Za vložené peníze se nakoupí podíly ve více fondech – ETF, se spoustou akcií či dluhopisů. Jde o alternativu investic do podílových fondů či indexů. Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy se hodí pro začínající investory a klienty, kteří se nechtějí investování aktivně věnovat. Jedná se o moderní způsob investic či spoření. U běžných spořicích produktů se úroky pohybují od 0,1 do 3 %.

Výnosy u Fondee

Výnosy u Fondee jsou mnohokrát vyšší než na spořicích účtech bank, ale pokročilejší investor zřejmě dokáže své peníze zhodnotit lépe právě díky věnovanému času.  Klientovi je zde nakoupeno portfolio sestavené z ETF, které mají za sebou již několikaletou historii obchodování. ETF navíc sleduje jasně definovaný akciový index nebo dluhopisový koš, který funguje už přes 10 let. Produkty v portfoliu, jejich výnosnost a historický výkon jsou dobře známy.

Investice s Fondee

S Fondee lze investovat jednorázově i pravidelně od 1 000 Kč. Vzhledem k investicím do ETF jsou lepší pravidelné investice, kdy je výnosnost stabilnější a bezpečnější. Tak se průměruje vstupní cena instrumentů a nenakupujete na vrcholu. Platforma Fondee je bez vstupních i výstupních poplatků, kdykoliv lze částku změnit, přestat ji na pár měsíců platit nebo jednorázově zaslat vyšší částku.

Jakého zhodnocení lze dosáhnout na Fondee

Konzervativní portfolio dosahuje výnosnosti asi 3 %, výnos je v krizích i při boomech poměrně stabilní a ochrání úspory před inflací. Výnos i nejméně rizikového portfolia je 3x vyšší než u důchodových fondů, kde je zhodnocení asi 1 % ročně. Odvážnější portfolia dosahují výnosů okolo 8 % ročně. Což je u pasivního výdělku atraktivní. Sídlo společnosti je na adrese Rumunská 22/28, Vinohrady – Praha 2, 120 00.

Strategie a poplatky

Při registraci vyplníte dotazník a bude vám doporučeno optimální investiční portfolio. Vyšší riziko znamená vyšší potenciál i volatilitu. Výhodou Fondee oproti klasickým podílovým fondům jsou nízké poplatky, které u fondů bývají trojí, tedy vstupní, výstupní a poplatky za správu. U Fondee platíte jen 0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia za správu. Každý měsíc se vám strhne 1/12 z poplatku, tedy 0,075 % z aktuální hodnoty portfolia a jen v případě, že jste v daném měsíci měli zůstatek. Pokud na účtu u Fondee nemáte žádné prostředky, neplatíte nic.

Fondee a pasivní výdělky

Zkušenější investor pravděpodobně potenciální výnos 8 % ročně neocení. Jde ale o daleko lepší zhodnocení investic než v bance. Vše je jednoduché a transparentní. Celkově se jedná o skvělou variantu hlavně pro méně zkušené investory nebo jako výhodnější varianta spoření na důchod než důchodové spoření.

Jak začít investovat přes Fondee

Na oficiálním webu Fondee dáte možnost „chci investovat“ a vyplníte registrační formulář. Svůj účet lze propojit i s FB, LinkedIn nebo Google. Vyplníte i krátký investiční dotazník, který určí typ portfolia a jeho rizikovost. Sami si ale můžete konečné portfolio vybrat.  Předvyplněný referenční kód neměňte. Na ověření totožnosti nahrajete fota osobních dokladů. Registrace je do 48 hodin. Podepíšete smlouvu a pošlete platbu. Pak už jen posíláte vklady a Fondee je investuje za vás.

Shrnutí výhod a nevýhod Fondee – recenze a zkušenosti

Výhodou Fondee je, že je vše snadné, rychlé a online. Jde o pohodlný a časově nenáročný způsob investování od nižších částek. Sami si volíte aktuální výši vkladů a můžete je kdykoli měnit. Výnos je slušný a odpovídá snadné investici. Je větší než u běžných spořicích produktů. Je to dobré investování úspor. Ztráta hodnoty peněz vůči inflaci vás tedy nečeká. Výhodou je i velmi nízký poplatek za správu portfolia, žádné vstupní ani výstupní poplatky a transparentní přístup. Dostupná je i mobilní aplikace, která vám ukáže hodnotu investic kdekoli a kdykoli.

Nevýhodou Fondee je, že nemůžete zasahovat do investičních příkazů a ovlivňovat skladbu vybraného portfolia. Zkušený investor by tedy mohl dosahovat vyššího zhodnocení, pokud bude investovat svůj čas. Krátká historie společnosti znamená i krátkou dobu pro posouzení kredibility a udržitelnosti.

Jak Fondee působí na vás?

Chtěli byste přes něj investovat?

Napsat komentář