DEGIRO broker [recenze]: Zhodnocení peněz, nebo podvod?

Platforma DEGIRO nabízí možnost obchodovat s akciemi a v ČR je broker oblíbený hlavně díky jeho nízkým poplatků a dostatečné bezpečnost při investování do akcií.

Jaké jsou u DEGIRO poplatky

DEGIRO vás jako broker nadchne díky nízkým poplatkům. Například ve srovnání s Fio e-brokerem ušetříte průměrně kolem 80 % jen na poplatcích. DEGIRO má poplatky přehledně uvedeny na webu. Za nákup na Amerických burzách zaplatíme za pokyn jen 0.5 euro a 0,004 USD za akcii, u Fio brokera za stejný pokyn 7.5 USD.

Broker jako stvořený pro pasivní investory

U DEGIRO lze nakoupit ETF bez poplatků. Seznam je na jejich webu. Můžete třeba investovat měsíčně do ETF kopírujícího S&P 500 zcela bez poplatků.

Jak na vklady a výběry peněz i převod měny

Vkládání i vybírání probíhá bankovním převodem v českých korunách nebo v eurech zdarma a proběhnou asi za 2 dny. Koruny jsou automaticky převedeny na eura za tržní kurz se zanedbatelným poplatkem 0.1% oproti 10% u Fio brokera.

DEGIRO a bezpečnost

DEGIRO je podle zkušeností mnoha uživatelů bezpečné. K držení vašich aktiv se zde používá samostatná entita SPV. Aktiva jsou držena odděleně od aktiv firmy DEGIRO. Úkolem entity je správa a ochrana vašich investic. SPV ze zákona nemůže vykonávat žádné obchodní činnosti a v případě krachu vaše finance nebudou součástí právní podstaty, ale zůstanou v úschově zmíněné samostatné entity, která bude vaše aktiva držet u třetích stran, kde lze zajistit segregaci aktiv.

DEGIRO a typy účtů

Při registraci si vyberete ze 4 typů účtů, což ovlivní i druhy finančních instrumentů, které budete mít k dispozici. Pro obchodování opcí je nutný účet Trader. Pokud si nezvolíte jiný typ profilu, automaticky se vám otevře účet Basic. Typ účtu se dá později změnit na profilu nebo požádáte emailem podporu DEGIRA.

Účet Custody

S účtem Custody můžete nakoupit akcie, ETF a další aktiva. Nemáte k dispozici debit money, různé deriváty a shortování. Akcie na účtu Custody nebudou propůjčovány společností DEGIRO a cenné papíry jsou chráněny proti krachu společnosti. Musíte zde ale platit poplatek za zpracování dividend.

Účet Basic

S účtem Basic máte stejné možnosti jako u Custody, tedy nakupovat i akcie, umožňujete však DEGIRU, aby vaše cenné papíry půjčovala shortování, ale neplatíte poplatek za zpracování dividendy. Společnost DEGIRO je stabilní, proto mnoha uživatelům nevadí, že jsou jejich akcie půjčovány.

Účet Active

S účtem Active získáte přístup ke všem produktům společnosti DEGIRO včetně derivátů, debit money a shortování akcií. Účet je vhodný pro zkušenější uživatele.

Účet Trader

S účtem Tradem máte stejné možnosti jako u účtu Active, ale získáte mnohem vyšší limity pro různé druhy instrumentů. Účet je vhodný pro zkušené obchodníky, kteří si uvědomují rizika, která jsou spojena s využitím daných instrumentů.

Nevýhody platformy DEGIRO

Nevýhodou může být chybějící demo účet. Platformu nelze vyzkoušet.  Platíte také poplatky za obchod, které konkurenční brokeři často už nemají. Další poplatky jsou za použití burzy. Každý rok se platí 2 až 3 eura za burzu, kterou využijete. Většinou při nákupu používáte 2 až 3 burzy, takže pod 10 eur ročně. Konkurenti opět už tyto poplatky nemívají. Při nákupu českých akcií můžete na výpise vidět až 35% daň.

Výhody obchodní platformy na DEGIRO

Degiro umožňuje obchodovat na jednoduché, přehledné a intuitivní platformě WebTrader dostupné pro web, mobil i tablet. Je tu přehled o portfoliu, spousta informací i přehled zpráv z trhu a dá se vytvořit watchlist.

Oceníte jen 15% daň z dividendy u amerických akcií zapsaných na green listu, což už téměř konkurence nemá. Jen minimum brokerů vám umožní akcie vlastnit na své jméno. Máte právo hlasovat na valné hromadě společností. Bezpečnost DEGIRA je tedy skvělá.

Všechny poplatky jsou transparentně uvedeny na stránkách. Výběr instrumentů je na DEGIRU lepší než u konkurence a dispozici je spousta akcií včetně small-cap akcií z Evropy, které opět spousta ostatních brokerů nenabízí.

Recenze, diskuze a zkušenosti s DEGIRO

Zkušenost s DEGIRO jsou vesměs pozitivní. Poplatky jsou poměrně nízké, nenesete velké riziko a obchody jsou bezpečné. Každý broker se snaží vydělat peníze, takže pokud je u jiného brokera nevidíte, budou někde skryté. Navíc lze mít akcie napsány na své jméno, broker je regulován evropskými úřady a sídlo má v Nizozemí a ne na Kypru, jak bývá zvykem.

Pokud chcete měsíčně vkládat menší částku, může být vhodnější třeba eToro nebo jiný broker nabízející zlomkové akcie. Pokud chcete investovat větší částky a nakoupit dividendové akcie v USA, je DEGIRO dobrá volba. Pokud porovnáváte DEGIRO vs XTB,  tak XTB je na předních příčkách, má obchodování s fyzickými akciemi, ETF bez komise a limit je jen 100 000 EUR kumulativního objemu měsíčně.

Napsat komentář