Účtenkovka je hra, ve které se každý měsíc hraje o více než 20 000 cen v hodnotě od 100 do 1 000 000 korun. Účast v Účtenkovce je zdarma a vyhrát v ní může každý, kdo si zaregistruje platnou účtenku. Čím více si účtenek zaregistrujete, tím větší je vaše šance na výhru.
Proč hrát účtenkovku
Losuje se vždy 15. den v následujícím měsíci, aby si všechny své účtenky mohli lidé do slosování zaregistrovat. Losuje se jen z aktivně zaregistrovaných účtenek. Díky tomu, že mnoho lidí účtenky neregistruje, zůstává šance na výhru vysoká. Je jedno, zda jde o účtenky za potraviny, oblečení a další věci, z restaurace, kina, z hotelu nebo penzionu. Díky tomu má každý šanci vyhrát každý měsíc milion korun nebo jednu z více než 20 000 cen, aniž by musel sázet a investovat peníze.
Pravidla a pochybení
Pravidla účtenkové loterie jsou jednoduchá. Denně si může hráč do soutěže zaregistrovat z jednoho konkrétního obchodu pouze jednu účtenku. Nejaktivnější soutěžící prý měsíčně zvládnou přidat až 12 000 účtenek. To odpovídá nasbírání v průměru 350 až 400 účtů za jeden den z různých obchodů. Lidé totiž rozdělují nákupy, vybírají koše a s účty obchodují. Objevily se hlasy, že se dá loterie oklamat. Ministerstvo financí Účtenkovku platí, ale její chod zajišťuje soukromá firma.
Ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že Ministerstvo financí průběžně kontroluje dodržování pravidel Účtenkovky. Pokud zjistí, že byla pravidla porušena, podle herního plánu zruší hráčský účet nebo registraci účtenky. Žádný aktivní hráč zatím nevyhrál žádnou z hlavních výher. Ministerstvo financí přesto dlouhodobě zvažuje určité úpravy herního plánu i systému účtenkové loterie.
Jak si vyzvednut výhry z Účtenkovky
Vybrat si výhru ze státní loterie může být náročné. U nižších částek nabízí ministerstvo financí osobní převzetí a převod na účet. U vyšších to jde pouze převodem. Vyplacení výhry na účet je podmíněno ověřením totožnosti přes internetovou službu mojeID, což nemusí každý zvládnout. Loterie se navíc účastní spíše starší lidi, kteří nejdou až tak počítačově gramotní.
Pokud vyhrajete nad 20 000 korun, můžete si je přijet vyzvednout do sídla Sazky do Prahy. U výher do 20 000 korun včetně je možné zvolit výplatu na účet s ověřením prostřednictvím mojeID nebo převzetí v sídle Sazky s ověřením totožnosti na místě. Jet si ale pro 100 korun do Prahy, když senior nemá účet, se nevyplatí. Přes Českou poštu nebo výběr v terminálech Sazka, která provoz loterie zajišťuje, to není možné.
U vyšších částek nad 20 000 korun je převod na účet jedinou možností. Podmínkou pro výplatu je ověření totožnosti prostřednictvím služby mojeID. Validace je nejvyšší stupeň ověření účtu a zahrnuje tři kroky, které mohou být pro starší a méně počítačově gramotné občany velmi složité. Jde o ověření čísla, emailu a adresy, ke kterým je třeba i žádost.
Částečná identifikace představuje ověření správnosti e-mailu a čísla mobilního telefonu, které uživatel vyplní registračního formuláře přes dva pin kódy. Dokončení identifikace spočívá v ověření korespondenční adresy. K tomu je třeba třetí pin kód, který je zasílán domů na uvedenou adresu. Třetí krok je validace, tedy vygenerovat žádost o validaci a validovat. To lze osobně na centrále mojeID, na 50 validačních místech ve městech či přes datovou schránku. Možností je i u notáře nebo na CzechPOINTu za poplatek ověřit svůj podpis a žádost poslat, nebo připojit elektronický podpis. Po oznámení výhry na to máte 60 dnů. Pokud nemáte zaregistrovaný hráčský účet, musíte si ho zřídit do 30 dnů od oznámení o výhře.
Jak to vidí průzkum
Podle průzkumu společnosti STEM může slosovatelnost účtenek k jejich přebírání motivovat až 70 % lidí a určitě se vyplatí státní kase i občanům. Soutěž o milion a více než 20 000 cen losovaných ze zaregistrovaných účtenek, je velkou motivací. V loterii se hraje o zajímavé ceny. První cenou je milion korun, druhou je automobil, pro hráče na třetím místě je připraveno 300 000 korun a za čtvrtou pozici ministerstvo vyplácí 100 000 korun. Někdo si myslí, že to je podvod, jiní aktivně hrají. Záleží na vás, zda se zapojíte.