Refinancování hypoték = cesta ke spáse

Hypotéka je finanční produkt, který na českém trhu již dávno zdomácněl. bez hypotéky dosáhne na vlastní bydlení jen málokdo. Zároveň jsou však hypotéky značným finančním břemenem, ke kterému se zavazujete na velice dlouhou dobu.

I teoreticky malá úspora zde může znamenat vysoké finanční částky, které lze v globále ušetřit. K tomu slouží právě refinancování hypotéky, ke kterému se uchyluje stále více lidí.

Refinancovaná hypotéka

Na rozdíl od běžné hypotéky není ta refinancovaná určena na koupi nemovitosti, ale na splacení hypotečního úvěru bance, která vám původně na nákup domu či bytu poskytla finanční prostředky. Takovéto přeběhnutí od jedné banky ke druhé se často klientům vyplatí, ať již jde o snížení úrokové sazby nebo jiných souvisejících poplatků.

Při refinancování hypotéky však přijdete o státní finanční podporu, která se na ni již nevztahuje. Nezapomeňte tedy počítat i s tímto údajem.

Kalkulačka na hypotéku

Refinancování hypoték = cesta ke spáseV podstatě každá banka nabízí svým klientům tzv. kalkulačku na hypotéku, která vám dokáže orientačně spočítat výši měsíční splátky, pokud do ní zadáte údaje o typu hypotečního úvěru, o celkové době splácení, délce fixace úroku a výši požadované částky. To jsou základní údaje, ze kterých je nutno při zřizování i refinancování hypotéky vycházet.

Přestože dříve bývalo spíše zvykem snažit si domluvit fixaci úroku na co nejdelší možnou dobu, dnes již to zdaleka nemusí být tak výhodné.

Zájemců o hypotéku, kteří jsou na ni schopni finančně dosáhnout, ubývá a banky si klienty předcházejí a nabídkou výhodnějších podmínek se snaží získat i ty od konkurence. Dokladem může být např. americká hypotéka.

Vždy výhodné?

Protože máme individuální potřeby i možnosti, nemusí být refinancování hypotéky vždy nejvýhodnějším řešením pro každého. Vyplatí se však o této možnosti vědět a případně ji i využít při vyjednávání s bankami o nových podmínkách vašeho hypotečního úvěru. Skvělým nástrojem je tzv. hypotéka kalkulačka.