Rozhodli jste se financovat nové bydlení pomocí hypotéky a narazili jste na to, že po vás banka chce, abyste si zvolili dobu fixace úrokové sazby? Pak vás jistě zajímá, o co vlastně jde a jaké období zvolit, aby pro vás hypotéka byla výhodná.
Co je fixace u hypotéky?
Fixačním obdobím se u hypotéky rozumí doba, po kterou máte garantovaný neměnný úrok. V praxi to tudíž znamená, že pokud zvolíte hypotéku s fixací na 3 roky, máte tyto 3 roky od jejího sjednání jistotu, že vám bankovní ústav nezmění výši úrokové sazby úvěru.
Je to praktické hlavně z toho důvodu, že během tohoto období může dojít ke změně situace na trhu s hypotékami a úrokové sazby mohou narůst. Vy však po tuto dobu platíte stále stejné úroky.
Doba fixačního období
Fixační období vám obvykle banka nabídne na 3 a více let. Za ideální se považuje zvolit právě 3 roky, případně 5 let. Může se totiž pro změnu stát, že úrokové sazby klesnou a hypotéka by pro vás po pár letech už nemusela být výhodná.
Jaký je postup po uplynutí fixační doby?
A co se stane, když fixační období uplyne? Banka vám nabídne zcela novou úrokovou sazbu. Je-li pro vás nevýhodná, máte možnost přejít k jinému bankovnímu ústavu, tedy provést takzvané refinancování hypotéky.
Můžeme doporučit například půjčku od Acema Credit s výhodným úrokem.
Nezapomeňte na srovnání hypoték
Každá hypotéka má jiné parametry, a to nejen z hlediska úrokových sazeb. Proto vám rozhodně doporučujeme provést si důkladné srovnání, a to například pomocí online hypotečních kalkulátorů.
Pokud jsou nezávislé, dokážou vám provést srovnání až několika desítek produktů, které jsou v tuzemsku aktuálně dostupné. Během pár minut tak získáte dobrý přehled o tom, jaká hypotéka pro vás bude nejvýhodnější.
Vyhnete se tak situaci, kdybyste podepsali nevýhodnou smlouvu, která by váš hypoteční úvěr značně prodražila.
A závěrem jedna aktualita. Víte, že v současné době mají hypotéky rekordně nízké úrokové sazby? Pohybují se v průměru jen lehce nad 2 procenty, což o výrazně méně nežli v minulosti.