Jaké jsou výhody osobního bankrotu?

Snad každý se již s termínem osobní bankrot, neboli také oddlužení fyzických osob, setkal.

V současné době, kdy životní náklady stále rostou a mzdy stagnují, kdy stále více lidí zůstává bez práce, či o ni přijdou ze dne na den, přičemž však společnost je stále více konzumní a mnoho lidí si neuváženě nabere často několik menších úvěrů na věci, které považují v dané chvíli za nezbytné, se k této možnosti uchyluje stále více dlužníků, kteří nevidí z dluhové pasti jiné východisko.

Půjčky, kam se podíváš

Při dobrých příjmech splácíte bydlení, auto, rekonstrukci kuchyně, počítač i loňskou dovolenou a i když vám mnoho nezbývá, přežíváte a těšíte se, že tomu tak nebude navěky.

Neštěstí však nechodí po horách, ale po lidech, přijde nemoc, úraz, propouštění – a po zaplacení splátek nezbývá na živobytí. Následují nové půjčky, nové, stále vyšší splátky a kolotoč dluhů, vedoucích ke zkáze, se roztáčí stále větší rychlostí.

Osobní bankrot jako vysvobození

Osobní bankrot může tuto spirálu zastavit. Podmínkou je slušný pravidelný příjem a ochota přizpůsobit se velmi tvrdým podmínkám splátkového kalendáře, který dlužníkovi ponechává na živobytí jen nezabavitelné existenční minimum po dobu následujících pěti let.

Jste-li však schopni dokázat soudu, že máte několik věřitelů, že nejste schopni své pohledávky v současném režimu splácet, ale v následujících pěti letech dokážete ze svého příjmu pokrýt alespoň 30% stávajícího dluhu, soud rozhodne o vašem osobním bankrotu. Jestli by dokázal osobní bankrot řešit i vaši situaci, snadno zjistíte díky pomocí kalkulačky osobního bankrotu.

Výhody osobního bankrotu

Jednoznačně největší výhodou tohoto režimu je fakt, že výše dluhu dále nestoupá, nepřipočítávají se úroky, smluvní pokuty, mizí hrozba exekuce a s ní spojených dalších nákladů. Dluh se započítává a hradí ve výši, kterou věřitel vyčíslil soudu – ani o korunu více. Nepřihlásí-li se navíc některý z vašich věřitelů se svou pohledávkou u soudu včas, stává se tato pohledávka nevymahatelnou.

Dostali jste se do tíživé finanční situace? Hodit se vám může každá koruna navíc. Zkuste změnit dodavatele energií. Využijte nástroj s názvem porovnání ceny plynu a zjistěte, zda neplatíte více, než musíte.