Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout finanční nezávislosti, je investování. Jak začít investovat a zhodnotit své peníze? Podívejme se, jak začít investovat.
Než začnete investovat, odpovězte si na otázky:
- Jaký je hlavní důvod, proč chcete investovat?
- Čeho chcete svými investicemi dosáhnout?
- Jakou výši investice si můžete dovolit?
- Kolik času jste ochotni investování věnovat?
- Kolik toho o problematice investování víte?
- Jste schopni se vzdělávat v oblasti investování?
Co je to investování
Investování je proces, kdy investujete pro zajištění pasivního příjmu nebo zhodnocení financí. Peníze dělají peníze. Inflace je největším nepřítelem hodnoty peněz, proto investujete s cílem překonat inflaci. Můžete se tak připravit třeba na pořizování hypotéky nebo důchod, nespoléhat jen na stát a dosáhnout na finanční nezávislosti.
Proč investovat
Protože kdo neinvestuje, okrádá sám sebe. Díky pravidelnému investování si vytváříte finanční polštář a můžete ho využít ve chvíli, kdy ho budete nejvíce potřebovat. Investování po dlouhou dobu je cestou k bohatství. Čím delší je váš investiční horizont, tedy doba, po kterou se chystáte investovat, tím vyšší budou zisky.
Jak začít investovat
Investice podle věku
Investování je krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Každé má svá specifika.
Čím mladší jste, tím větší riziko si můžete dovolit podstoupit. Velký propad je ale nežádoucí v případě krátkodobých investic. Mohlo by to třeba oddálit plánovaný důchod. V pokročilejším věku nebo krátce před výběrem investice byste se měli vyhnout riskování.
Investice dle investičního horizontu
S věkem souvisí i investiční horizont, který zohledňuje, na co a kdy peníze chcete použít. V mládí plánujete hypotéku a rozhodujete se jinak, než při důchodovém spoření, které budete čerpat až za 40 let. Podle toho volíte investiční strategii.
Investice dle tolerance rizika
Pokud nejste při investici ve ztrátě, o peníze jste nepřišli. Pokud světové trhy procházejí recesí, je čas vyčkat a neprodávat. Trhy se chovají cyklicky a propady i růsty k investování patří. Sledujte pozvolný růst průměrné hodnoty vaší investice. Pokud na velké výkyvy nemáte nervy, zvolte mírnější investiční strategie.
Investice podle aktuální finanční situace
Dluh je největší překážkou. Než začnete s investováním, zbavte se dluhů. Zvažte i vaši aktuální životní situaci. Můžete přijít o práci nebo potřebovat nové auto. Musíte mít rezervu, abyste se v těchto situacích svých investic nemuseli zbavit a prodělat. Vybudujte si nejprve finanční rezervu.
Investice dle znalosti investičního produktu
Zajistěte si informace. Pokud něčemu vůbec nerozumíte, neinvestujte do toho vlastní peníze. Znalost produktu souvisí s předpokládanou návratností, poplatky a daňovými dopady. Proto nepodceňujte finanční vzdělání. Držte se toho, co alespoň trochu znáte.
Diverzifikace
Nedávejte všechny finance do jednoho produktu a diverzifikujte je. Tedy rozložte. Něco třeba do indexových fondů, něco do P2P investic a něco v hotovosti. Sestavte si optimální portfolio.
Stavební spoření
Stavební spoření je stále jedním z nejoblíbenějších investičních produktů. Stát vám ročně přispívá 2 000 Kč. Volte jej, pokud chystáte v horizontu 6 až 7 let pořízení hypotéky. Průměrná návratnost je po odečtení všech poplatků asi 3 až 4 % ročně.
Spořicí účet
Spořicí účet vám peníze před inflací neuchrání. Využívejte ho na uchovávání finanční rezervy. Pokud budete mít dobrou aplikaci, můžete pohodlně peníze přesouvat mezi běžným účtem.
Doplňkové penzijní spoření
Doplňkové penzijní spoření vám dotuje stát až 230 Kč měsíčně. Dále vám také může přispívat i zaměstnavatel s tím, že příspěvek nedaní.
Další tipy investic
- akcie
- dluhopisy
- investiční fondy
- P2P – lidé skládají na úvěry, půjčky a financování jiných lidí
- nemovitosti
- kryptoměny
- forex
- komodity
- alternativní investice jako sběratelské předměty
Je spousta možností, jak investovat a zhodnotit své peníze. Žádná ale nezaručuje rychlé a jisté výdělky. Stejně tak neexistuje ani žádný zaručený a univerzální návod. Investování by mělo být celoživotní cestou, jak se stát finančně nezávislým.