I když už dnes v každém větším městě najdete pobočku supermarketu Penny, Lidl nebo podobných značek, stále je dost českých podnikatelů, kteří se nebojí a otevřou si vlastní menší obchod.
Velmi často to bývají potraviny, anebo specializované obchůdky například se zdravou výživou, vybavení pro řidiče anebo třeba second hand s oblečením.
Pokud si nevyberete zrovna obchod s potravinami nebo večerku, pak je založení a obchodu relativně snadné a není potřeba tolik formalit a není zde ani tolik předpisů, jako v případě prodeje potravin.
Jak založit obchod s oblečením
Představte si, že se rozhodnete založit si obchod s oblečením. Můžete mít zboží z dovozu, prodávat formou second handu anebo mít třeba komisní prodej a vystavovat zboží od více dodavatelů. Co k tomu budete potřebovat?
Na začátek je především potřeba založit si živnostenské oprávnění, to je úplný základ každého podnikání.
Na tohle vám ovšem postačí jen občanský průkaz, 1000 Kč na poplatek a návštěva nejbližšího živnostenského úřadu.
Dále budete potřebovat prostory a vybavení do obchodu. Prostory si lze pronajmout anebo můžete využít vlastních.
Je však potřeba myslet na to, že prostory musí být dle zákona určené k podnikání. Proto se skoro vždy hodí prostory pronajmout, protože ty jsou ve většině případů k podnikání schválené.
Kde koupit vybavení a regálové systémy?
Co se týče vybavení, záleží na vás, jak velký obchod si představujete a jak chcete zboží nabízet. Určitě budete potřebovat alespoň základní pokladnu (nové najdete i do 3 000 Kč), věšáky, zrcadlo a nějaké levné regály do obchodu.
V případě second handu jsou také často používané větší hrabací koše, ve kterých máte mnoho kusů oblečení a lidé si je tam hledají sami.
Pokud chcete mít rozjezd vašeho podnikání a obchodu co nejlevnější, začněte jen se základním vybavením a nakupujte třeba regály z výprodeje nebo v akci.
Některé firmy vám mohou nabídnout množstevní slevu například v případě, kdy si vezmete několik stejných regálů jedné velikosti, proto se snažte naplánovat umístění regálových systémů tak, abyste mohli slev využít.
Rady, zkušenosti a postřehy z diskuzí:
- Založení obchodu s luxusním oblečením – Omlazeni.cz
- Obchod s oblečením – poradna.podnikatel.cz
- Jak založit obchůdek second hand – eMimino.cz
Při rozjezdu podnikání bychom doporučovali využívat levné zdroje a neinvestovat hned na začátku jednorázově velké sumy. Vybavení vašeho obchodu či prodejny můžete doplňovat postupně, až budete mít nějaké příjmy a uvidíte, že vám podnikání funguje. V případě neúspěchu byste totiž vybavení, ať už jde o regály, police či stojany, prodávali velmi obtížně, protože takových nabídek je nejen na internetu každý týden několik.