7 tipů jak bezpečně platit kartou na internetu

Nevíte, jak poznat, zda platíte online na zabezpečené stránce a jak se můžete vyvarovat úniku čísla své platební karty? Podívejte se na nejdůležitější zásady internetové platební bezpečnosti. Na tohle rozhodně nezapomínejte.

1.    Zelený zámek na adresním řádku

Při platbě v každém e-shopu online zkontrolujte, zda jde o bezpečné stránky. Bezpečný web poznáte podle symbolu zeleného zámku v levém horním rohu prohlížeče. SSL certifikát zaručuje doménu webu. Po kliknutí na zelený symbol se zobrazí informace, kdo si certifikát nechal vystavit. Pokud najdete jméno webu, stránka je důvěryhodná. Pozorně čtěte internetovou adresu, zda je napsaná správně.

2.    Kontrola důvěryhodnosti e-shopu

Podívejte se, zda firma, která e-shop vlastní, opravdu existuje. Přečtěte si obchodní podmínky a reklamační řád. Projděte si způsob platby a dodání zboží. Podívejte se na recenze zákazníků a zda na ně prodejce reaguje. Pokud se vám cokoliv nezdá, nakupte raději v jiném internetovém obchodě.

Kreditní karta Cetelem

3.    Ověření 3D Secure

Bezpečnostní prvek 3D Secure umožňuje autentizaci držitele karty. Po zadání údajů z platební karty vám banka zašle na mobilní telefon SMS s číselným kódem, který zadáte do rozhraní internetového bankovnictví, které se zobrazí po vyvolání 3D Secure. Zadání kódu je nezbytné pro dokončení platby, která bez něj neproběhne. Ověření platby může proběhnout i v aplikaci mobilního bankovnictví.

4.    Číslo karty nesdělujte

Zajistěte si kontrolu nad tím, kdo má přístup k vaší platební kartě. Hlídejte si, aby k ní neměly přístup ani vaše děti. Dávejte si pozor, abyste číslo své karty nepředali jiné osobě třeba omylem. Platební kartu nefoťte a neposílejte jako přílohu v e-mailu nebo přes sociální sítě. Dejte si pozor na podvodné e-maily, které vypadají jako zaslané bankou. Banka, platební brána nebo jiná finanční instituce po vás nemůže chtít celé číslo karty. Vždy jde z bezpečnostních důvodů maximálně o několik čísel. Většinou jde o prvních 6 a poslední 4 číslice, třeba při dohledávání platby v systému, kdy není k dispozici jiný identifikátor platby, jako ID platby nebo e-mail.

5.    Pozor na phishingové podvodníky

Phishingoví podvodníci útočí nejčastěji pomocí falešných e-mailů nebo sociálních sítí. Nejčastěji se snaží dostat k vašim údajům, jako jsou právě čísla platebních karet, PIN ke kartě či k mobilu nebo třeba přístupová hesla do vašich aplikací. Útoky mohou probíhat prostřednictvím falešných e-mailů, kdy se odesílatel tváří jakoby e-mail odeslala sama banka, mobilní operátor či policie. Tyto instituce se vás však z bezpečnostních důvodů za žádných okolností nemohou ptát na celé číslo karty, hesla a další cenné údaje. Na podezřelé e-maily proto nereagujte.

6.    V cizím prohlížeči se vždy odhlaste

Pokud potřebujete cokoliv zaplatit online na cizím prohlížeči, například v internetové kavárně na dovolené, u souseda, kamaráda, kolegy nebo na firemním počítači, nikdy se nezapomeňte odhlásit. V takových případech nezůstávejte přihlášeni ani ke své kartě, a to ani v rámci e-shopu, jako například v GoPay, kde je funkce uložení karty, nebo třeba v rámci prohlížeče třeba na Google. Dbejte na svou bezpečnost.

7.    Nastavte si limity

Pro maximální jistotu a zabezpečení platební karty si na ní nastavte limity pro internetové placení. Výchozím limitem může být třeba 1 500 korun. Když budete chtít zaplatit vyšší částku, limit si na chvíli navyšte a po provedení platby jej zase ihned snižte. V případě, že by došlo k odcizení vaší platební karty, zloděj by kartou nemohl zaplatit více, než činí vámi nastavený limit.

Napsat komentář