Práce burzovního makléře: Co je k ní třeba, jak se jím stát?

Burzovní makléřství je služba drobným a institucionálním investorům. Díky ní tito lidé mohou nakupovat a prodávat akcie. Jde o profesionální činnost nákupu a prodeje akcií pro klienty.

Kdo je burzovní makléř

Burzovní makléř je obchodník s cennými papíry, který nakupuje a prodává akcie jménem ostatních za účelem dalšího prodeje akcií. Obchodníci s cennými papíry nakupují a prodávají akcie a jiné cenné papíry jménem klientů, tedy jednotlivců i institucí. Za to obdrží provizi jako náhradu za provedení transakce pro klienta. Musí složit zkoušky pro získání licence na legální nákup a prodej akcií a cenných papírů.

Pracovní náplň burzovního makléře

Obchodník s cennými papíry začíná brzy ráno, ještě dříve než se otevře akciový trh, tedy burza. Musí najít klienty, pro které může koupit, nebo kterým může prodat akcie. Musí si pak udržet zájem klienta, umět mu poradit s investováním a analyzovat portfolio a vybudovat si síť. Jeho příjmy, tedy provize, je úměrná schopnostem uzavřít výhodný obchod. Makléř je hodnocen v závislosti na objemu uskutečněných obchodů a procentem ze ziskových obchodních pozic.

Práce burzovního makléře

Jak se stát makléřem

Musíte dokončit střední školu a zaměřit se na matematiku, účetnictví a podnikatelské dovednosti. Následuje získání bakalářského titulu, nejlépe v obchodní nebo finanční oblasti. Potřebujete dobrou znalost statistiky a finančního účetnictví, řízení podniku, financí, ekonomie a opět matematiky. Pokud ale chcete pracovat jako profesionální obchodník s cennými papíry s licencí, pro její získání a výkon profese potřebujete vysokoškolský diplom.

Kde získat zkušenosti

Jedním ze způsobů, jak získat zkušenosti s makléřstvím, je stáž pro makléřské firmy a investiční banky. Ty si často najímají letní stážisty, aby pro ně pracovali. Tam roste i šance během pracovního pohovoru a prokázání schopností, získání práce a tím i potřebné praxe.

Práce burzovního makléře

Získání licence a zkoušky

Abyste se stali makléřem se státní licencí, musíte složit zkoušky odborné způsobilosti na kapitalových trzích. Budete k tomu potřebovat sponzora, třeba regulační úřad finančního průmyslu, registrovanou firmu nebo jakýkoli jiný regulační úřad a pak složit zkoušky č. 7 a 63. Podmínkou je věk 18 let a zaplacení poplatku spojeného se zkouškou a obrátit se na Institut pro finanční trh.

Tzv. Series 7 zahrnuje finanční témata týkající se obchodování s mnoha druhy cenných papírů, Series 63 zahrnuje cenné papíry, státní pravidla a zákony. První zkouška dává certifikaci, díky které je z vás Certified Financial Planner, druhá zkouška je certifikace na titul Chartered Financial Consultant.

Pokud chcete být investičním poradcem, čeká vás i zkouška 65, která uděluje certifikaci a titul autorizovaného finančního analytika. Můžete si zvolit zkoušku 63 a 65 v rámci čísl 66. Existují však i další certifikace, které následně zvyšují vaši relevanci a udržují vás na profesionální úrovni.

Práce burzovního makléře

Požadavky na práci makléře

Záleží na tom, co přesně děláte, makléře, brokera, tradera či analytika. Na pozici profesionálního makléře musíte získat státní licenci, k čemuž je třeba ve většině států maturita, bakalářský titul, stáž a pracovní zkušenosti. Některé státy požadují i školení na pracovišti a poskytnutí sponzora.

Ve skutečnosti po vás budou často vyžadovat i vysokoškolské vzdělání. Zaměřte se přednostně na studijní program, který zahrnuje úvod do marketingu, obchodní právo, manažerské účetnictví a úvod do problematiky financí. Burzovní makléřství zahrnuje finanční účetnictví a převod finančních prostředků, ocenění cenných papírů, investiční bankovnictví, řízení rizik a finanční analýzu.

Požadavek na dovednost pro makléře

Stát se obchodníkem vyžaduje dobré komunikační schopnosti a prodejní dovednosti. Svou investiční radu musíte umět vysvětlit odborně i laicky. Musíte tedy umět anglicky a používat správné výrazy. Vynikající komunikační dovednosti vám pomohou vybudovat vzájemnou důvěru s klientem.

Napsat komentář