Peer-to-peer půjčky

V poslední době se na internetu mluví hodně o půjčkách mezi lidmi a občany, kdy se vlastně vynechá prostředník, kterým je často banka a půjčka tak vychází výhodněji.

V tomto článku bychom se chtěli podívat na peer to peer půjčky, což je odborný termín pro tyto úvěry, podívat pod pokličkou a zjistit, jaké jsou možnosti, zda se peer to peer půjčky vyplatí a jak je to s bezpečností a rizikem podvodu.

120x600.png

Půjčování peněz fungovalo mezi lidmi už odjakživa a někteří z nich zjistili, že je to výhodný business a díky úroku tak můžou zhodnotit svoje investice.

V dnešní době už takhle nefungují lidé, ale celé korporáty a banky, které využijí peněz od lidí nebo od státu a tyto peníze za úrok půjčují dalším lidem.

Mají ovšem svoje podmínky a kvůli tomu, že jde o velké společnosti musí vydělávat víc (mají tedy vyšší úrok), aby mohla celá firma ziskově fungovat.

Představme si ovšem to, že banku se všemi úředníky a drahými budovami vynecháme a budeme si půjčovat mezi sebou.

Váš známý který podniká vezme svých 200 000 a na nějakou dobu vám je půjčí. Protože nepotřebuje vysoký úrok, můžete se dohodnout na nějakém přeplatku, který bude výhodný pro vás oba. A přesně takhle nějak peer to peer půjčky fungují.

Je ovšem potřeba, aby se lidé – investor a žadatel o půjčku – našli. Právě k tomu fungují různé služby a portály, které peer to peer půjčky zprostředkují.

Mezi první takové služby v Česku patřila služba Bankerat, která ovšem přišla možná příliš brzy, když ještě trh nebyl na takové služby připraven.

O pár let později se v Česku objevila firma Benefi a před několika měsíci byl spuštěn portál Zonky.cz, o kterém možná mnoho z vás už něco slyšelo.

Jak P2P půjčky mezi lidmi fungují?

zonky-pujcka-recenze-370x287Ať už jde o Benefi půjčky nebo službu Zonky.cz, půjčování je jednoduché. Na serveru si vytvoříte váš profil, zadáte údaje o bonitě a poté si podáte žádost o půjčku.

Ta se objeví ve výpisu a investoři do vás tak mohou zainvestovat a půjčit vám peníze. Podle toho, jakou máte bonitu – jak solventní jste, se určí výše úroku.

Pokud patříte mezi klienty, u kterých žádná rizika nehrozí, máte samozřejmě šanci získat ten nejvýhodnější úrok, který je určitě lepší než v bance.

Půjčky jsou tedy rozhodně výhodné. Šance to ovšem může být i pro problémové klienty. Ti sice zaplatí na úrocích více, ovšem je zde šance, že půjčku dostanou, což u nebankovních společností často nevyjde.

2 thoughts on “Peer-to-peer půjčky

  1. Tak předně je třeba napsat, že báchorky typu „lidé pomáhají lidem“ a pod. jsou jen líbivé řeči. Jedná se zde jen a hlavně o celkem slušné zhodnocení peněz s přijatelným rizikem pro investory (při plošném rozložení investic). Ti co si půjčují, neriskují naprosto nic (pokud budou splácet…) Vše funguje jak má, Zonky roste a pracuje na vylepšeních. Co bych snad jen Zonkymu trochu vytknul je přílišná žoviálnost a fejsbůkovost. Jde tu hlavně o ty peníze a proto bych ocenil i trochu konzervativismu a nikoliv např. prezentování úspěšnosti nějaké designérky, která za půjčené peníze načmárala vibrátor a ejhle ! – vyhrála. To sem prostě nepatří. Nicméně, možná se pletu a vyjímka jsem jen já. Každopádně závěrem : Zonky doporučuji !!

  2. Souhlasím s mojejmeno, já na Zonky jedu jako investor i jako dlužník a ty příběhy fakt vůbec nikdo nečte. Je takový převis poptávky že než bych si to přečetl, tak je to zainvestované
    Standa (www.dovolenavzime.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *